7 مثال کلیدی از ساختمان های هوشمند در شیراز

June 11, 2022
28
Views

7 مثال کلیدی از ساختمان های هوشمند در شیراز

چه چیزی یک ساختمان را در شیراز “هوشمند” می کند؟

 

بر خلاف صنعت ساختمان سبز که استاندارد LEED را به طور محکم ایجاد کرده است، ساختمان های هوشمند دارای رتبه بندی یا سیستم ارزیابی قطعی بر اساس مجموعه ای از معیارهای خاص نبوده اند. استانداردهای WELL و RESET که اخیراً توسعه یافته‌اند، به نوبه خود بر جنبه‌های عملکرد ساختمان مرتبط با سلامت و رفاه ساکنین تمرکز دارند. و ساختار داده و کیفیت داده ها. همانطور که صنعت به سمت ساختمان‌های سازگارتر و سازگارتر حرکت می‌کند، چارچوب‌های ارزیابی دیگری ایجاد شده‌اند که گواهی‌نامه یک ساختمان را به‌عنوان «هوشمند» ممکن می‌سازد، و نمونه‌های قابل‌توجهی عبارتند  هوشمند سازی ساختمان در شیراز از گواهینامه WiredScore، برنامه ساختمان هوشمند SPIRE، که توسط UL و انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA) و پروژه آزمایشی برنامه صدور گواهینامه بهترین ساختمان های هوشمند BOMA کانادا، که بر اساس موفقیت BOMA BEST Sustainable Building است. هر یک از این چارچوب‌ها چیزی را در اختیار بازیکنان سازنده قرار می‌دهد تا روی آن تکیه کنند و روی آن کار کنند.

 

در حالی که شرکت‌کنندگان صنعت مطمئناً در آینده هنگام جستجوی نمونه‌های ساختمان هوشمند از این چارچوب‌ها استفاده خواهند کرد، در حال حاضر، تهیه فهرستی از ساختمان‌های هوشمند برجسته به ناچار به یک تمرین ذهنی و دلخواه تبدیل می‌شود. در همان زمان، سال شیوع بیماری همه گیر چندین مورد استفاده نوآورانه را مطرح کرد و در اینجا، بدون ترتیب خاصی، هفت نمونه وجود دارد.

 

هر کدام نوآوری را در حوزه‌های کلیدی خاصی نشان می‌دهند – تهویه مطبوع، روشنایی، طراحی اداری (به ویژه پس از کووید)، و تجزیه و تحلیل داده‌ها در مورد اشغال و بهره‌وری انرژی – که همه از ارزشمندترین موارد استفاده برای ساختمان‌های هوشمند امروزی پشتیبانی می‌کنند.

 

قابل ذکر است، ارزش درک شده از در شیراز موارد مختلف استفاده از ساختمان هوشمند می تواند با گذشت زمان تغییر کند. یک مثال: همین چند سال پیش، ذینفعان عملیات ساختمانی که برای تحقیقات CABA در زمینه درآمدزایی ساختمان‌های هوشمند (2018) مورد بررسی قرار گرفتند، توانایی بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان و بهبود استفاده از فضا، ردیابی و راهیابی را به‌عنوان موارد استفاده با اولویت نسبتاً پایین رتبه‌بندی کردند. امروزه، همین قابلیت‌ها به لطف تغییر مکان‌های کاری ترکیبی و تغییر درک ما از ساختمان‌ها به‌عنوان زیرساخت‌های انعطاف‌پذیر و قابل انطباق، از جمله مواردی هستند که بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. همانطور که فناوری‌های هوشمند به تکامل خود ادامه می‌دهند – همراه با انتظارات ما از عملکرد ساختمان – ایده‌های ما در مورد ساختمان‌های هوشمند نیز رشد خواهند کرد.

 

برای مشاهده 5 نمونه ساختمان هوشمند بیشتر که بر طراحی و عملیات با انرژی کارآمد تمرکز دارند، گزارش تحقیق رایگان ما، Zero Net Energy Building Controls را بخوانید.

7 نمونه از ساختمان های هوشمند

1.سیستم هوشمند مرکز شهر اوکلند (اوکلند، کالیفرنیا)

مرکز شهر اوکلند به دلیل سیستم پیشرفته حجم هوای متغیر (VAV) قابل توجه است. که توسط زیمنس توسعه داده شده است، داده های دما و رطوبت را جمع آوری می کند و می آموزد که چگونه سیستم به تغییرات تقاضا پاسخ می دهد. سپس یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی، داده‌های عملیاتی را ارزیابی می‌کند و نقاط تنظیم را به سیستم HVAC ساختمان می‌فرستد تا به طور مقرون‌به‌صرفه و پایدار از راحتی بهتر ساکنان اطمینان حاصل کند.

 

یکی دیگر از مزایای این سیستم VAV پویا، توانایی آن در کنترل کیفیت هوا به طور موثر در تنظیمات مختلف است که به ویژه در طول سال همه گیری بسیار ارزشمند بود. یک تنظیم کلی «حالت سبز» دما، فشار و رطوبت را در یک محیط معمولی بهینه می‌کند، اما زمانی که ویروس معرفی شد، «حالت ضدعفونی‌سازی» آن با افزایش دما و تسریع در تجزیه ویروس به حداقل رساندن انتقال ویروس کمک می‌کند. این یکی از ویژگی هایی بود که امکان بازگشایی ایمن ساختمان را برای هر کاری که نیاز به حضور فیزیکی در محل داشت را ممکن کرد.

2.سیستم هوشمند برج فریزر (سنگاپور)

Frasers Tower1 مایکروسافت که در همکاری با Bentley Systems و Schneider Electric توسعه یافته است، مطالعه ای در زمینه تعالی عملیاتی است. 179 چراغ بلوتوث و 900 حسگر روشنایی، کیفیت هوا و دما، داده ها را در زمان واقعی جمع آوری می کند و اپراتورها را قادر می سازد تا فضاهای ساختمان را برای حداکثر کارایی و بهره وری بهینه کنند. و کارمندان و کارکنان از Smart Building CampusLink، برنامه‌ای که به طور کامل با Microsoft Outlook و Microsoft Office 365 ادغام شده است، استفاده می‌کنند تا به راحتی مسیرها را پیدا کنند، اشغال اتاق را تعیین کنند و امکانات را در زمان واقعی رزرو کنند. داده ها در سراسر جهان فیزیکی و دیجیتال در یک شبیه سازی مجازی از ساختمان فیزیکی همبستگی دارند و به عنوان الگویی برای مکان های کاری مرتبط آینده عمل می کنند.

3.سیستم هوشمند فولتون شرق (شیکاگو)

این ساختمان 12 طبقه اداری و خرده فروشی2 اولین ساختمان تجاری بود که برای محیط پس از کووید-19 طراحی و ساخته شد. علاوه بر اولویت دادن به بهره وری انرژی و کیفیت هوا، Fulton East همچنین دارای تعدادی از پیشرفته ترین نوآوری های بهداشتی است، از جمله سیستم تصفیه airPHX که باکتری ها، ویروس ها و سایر موجودات مضر موجود در سطوح و در هوا را از بین می برد. رنگ لاتکس داخلی میکروب کش روی دیوارهای دستشویی برای از بین بردن عوامل بیماری زا. و ویژگی های بدون تماس مانند دکمه تماس آسانسور Toe-To-Go و اسکن حرارتی بدون لمس در لابی.

4.سیستم هوشمند دفتر مرکزی گروه وودافون (لندن، انگلستان)

در سال 2020، Vodafone جایزه نوآوری ساختمان هوشمند Verdantix را در رده Retrofit ستاد مرکزی شرکت به دلیل همکاری نوآورانه خود با GE برد. آنها با هم یک شبکه چند حسگر را توسعه دادند و به کار گرفتند که داده های خام را در مورد همه چیز از کیفیت هوا و مصرف انرژی گرفته تا حرکت ساکنان، سطوح نویز و استفاده از فضا جمع آوری می کند. در دفتری که دارای انواع مختلفی از فضاهای کاری است – همکاری، کار بی سر و صدا و غیره – کارمندان از این داده های استفاده بلادرنگ برای یافتن فضای کاری در دسترس و متناسب با نیازهایشان استفاده می کنند. و به لطف یک نمای یکپارچه واحد از محیط و عملیات، استفاده هوشمندانه از داده ها نیز ساختمان را در مصرف انرژی کارآمدتر می کند.

 

5.سیستم هوشمند دفتر مرکزی ارتباطات نوری کورنینگ (شارلوت، کارولینای شمالی).

بعدی در لیست نمونه‌های ساختمان هوشمند، Corning Optical Communications است. این ساختمان هوشمند به عنوان پایلوت معیارهای ساختمان هوشمند SPIRE عمل کرد. این شامل اتصال به شکل شبکه‌های فیبر نوری پیشرفته، ابزارهای سلامت دیجیتال مانند حسگرهایی است که فضاها را برای ازدحام بیش از حد و مسائل مربوط به کیفیت هوا، جمع‌آوری و پردازش داده‌ها برای کمک به تنظیم مصرف انرژی، و سیستم‌های امنیت سایبری ارتقا یافته نظارت می‌کنند. علاوه بر این، این ساختمان با استانداردهای LEED، Fitwel و WELL مطابقت دارد.

6. سیستم هوشمند دفتر مرکزی شورای ساختمان سبز ایالات متحده (واشنگتن، دی سی)

دفتر مرکزی شورای ساختمان سبز ایالات متحده که قبلاً یک ساختمان با کارایی بالا و دارای گواهی پلاتین LEED3 از زمان تأسیس آن بود، در سال 2015 برای رسیدگی به سیستم های کنترل روشنایی منسوخ، بازسازی شد. بهبودها شامل اتخاذ راه حل مدیریت روشنایی دیجیتال Legrand، نصب یک سیستم سایه هوشمند که در ارتباط با سیستم Legrand کار می کند، و اجرای برنامه ریزی شبانه روزی و زمان بندی هوشمند بود. این استراتژی‌ها هزینه‌های برق روشنایی را به میزان یک سوم کاهش داد و رتبه‌بندی رضایت سرنشینان را با توجه به راحتی افزایش داد.

7. سیستم هوشمند هتل سینکلر (فورت ورث، تگزاس)

پس از یک بازسازی اساسی، این سازه متعلق به دهه 19204 از یک ساختمان اداری به یک هتل مجلل بوتیک مجموعه ماریوت اتوگراف تبدیل شد. این دستگاه با راه‌حل‌های اتصال Power-Over-Ethernet، اولین سیستم ذخیره‌سازی انرژی Li-Ion ال‌جی در ایالات متحده و اختراع Digital Electricity VoltServer مجهز شده است. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، به عنوان اولین هتل دیجیتال جهان توصیف شده است که تجربه شخصی را برای همه چیز از دمای آب گرفته تا ترجیحات روشنایی ارائه می دهد.

Article Categories:
Decor

Leave a Reply

Your email address will not be published.